Znieczulenia

Bezbolesne Znieczulenie Komputerowe

Bezbolesne znieczulenie komputerowe podawane jest w naszym gabinecie na życzenie Pacjenta do każdego zabiegu.                       

Komputer podaje płyn znieczulający bardzo wolno – pod kontrolą mikroprocesora. Działanie komputerowe pozwala podać środek znieczulający niebywale precyzyjnie i bezboleśnie nie powodując przy tym uczucia bólu, pieczenia czy też nieprzyjemnego rozpychania. Jest to istotne przy znieczulaniu dzieci, osób wrażliwych na ból i odczuwających strach przed znieczuleniem tradycyjnym.

 

Co to jest bezbolesne znieczulenie komputerowe?

System składa się z małego komputera i specjalnej końcówki która z wyglądu przypomina długopis.

 

Dlaczego tradycyjne znieczulenie podawane za pomocą strzykawki często jest  bolesne?

Wbrew pozorom to nie samo ukłucie jest źródłem bólu. Pomyśl, czy akupunktura jest bolesna? Przyczyną bólu przy aplikowaniu znieczulenia tradycyjną strzykawką jest rozpieranie tkanek – płyn znieczulający jest wtłaczany pod ciśnieniem co „rozpycha” tkanki i jest odczuwane jako ból o różnym natężeniu.

 

Dlaczego bezbolesność znieczulenia jest ważna?

Takie znieczulenie to dodatkowy stres i źródło strachu, zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów, którzy strzykawkę znają już z gabinetu szczepień. Bólu, także tego który czujemy podczas podawania znieczulenia wciąż obawia się większość Polaków.  Boimy się strzykawki i igły. Boją się zwłaszcza dzieci. Dodatkowo komfort pacjenta po wizycie u dentysty jest znacznie obniżony przez odrętwienie tkanek – brak czucia i trudności w mówieniu.

 

Jak wygląda znieczulenie ?

Samo podawanie znieczulenie odbywa się manualnie – lekarz przykłada końcówkę do dziąsła pacjenta i pod kontrolą mikroprocesora podaje lek znieczulający. Komputer cały czas informuje o kolejnych etapach przenikania leku do tkanek i kontroluje proces aplikacji – tempo podawania i ciśnienie.

Gaz rozweselający-sedacja wziewna

Zabieg z użyciem gazu rozweselającego pozwala przełamać obawy przed leczeniem.

Podtlenek azotu, popularnie zwany gazem rozweselającym, stosowany jest w medycynie i stomatologii od dawna Mimo to w Polsce jest raczej nieznany i proponowany tylko w nielicznych gabinetach stomatologicznych. Należy podkreślić, że jest on w pełni bezpieczny i nieszkodliwy dla organizmu.

Oddychanie podtlenkiem azotu daje uczucie bardzo przyjemnego oszołomienia. Będąc w tym stanie nie odczuwa się ani strachu, ani lęku. Szczególnie dzieci i młodzież zaczynają śnić. Sny są bardzo przyjemne i związane zazwyczaj z lataniem, pływaniem, dryfowaniem w wodzie lub powietrzu, w chmurach lub kosmosie. Mimo tego pacjent pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem i w pełni podejmuje współpracę przy leczeniu.

Działanie gazu poza poprawą samopoczucia wykazuje również właściwości znieczulające. Dzięki temu drobne zabiegi lecznicze, jak małe wypełnienia, usunięcie kamienia można wykonywać bez użycia znieczulenia.

Po przerwaniu podawania gazu, już po kilku minutach następuje powrót do pełnej sprawności, a samochód można prowadzić po 30 minutach od zakończenia zabiegu.

  • jeżeli Ty lub Twoje dziecko odczuwacie lęk przed leczeniem u stomatologa,
  • jeżeli Twoje dziecko nie było jeszcze leczone u stomatologa,
  • jeżeli boisz się wykonania znieczulenia w postaci zastrzyku,
  • jeżeli masz silny odruch wymiotny i nie można pobrać wycisku lub wykonać zdjęcia RTG,
  • jeżeli jakikolwiek zabieg lub wyrwanie zęba wydaje Ci się czymś trudnym do zniesienia,
  • zawsze powinieneś rozważyć wykonanie wizyty z użyciem gazu rozweselającego.


Zabieg polega na podaniu pacjentowi mieszaniny podtlenku azotu i czystego tlenu. Mieszanina gazów wdychana jest poprzez nałożoną na nos maseczkę.  Już po chwili od podania gazu następuje ogólne rozluźnienie i uspokojenie, powiązane ze stanem półsnu z zachowaniem całkowitej współpracy z lekarzem. Brak reakcji na działanie gazu obserwuje się u około 4% ludzi. Zaledwie po kilku minutach od zaprzestania podawania, gaz przestaje całkowicie działać.

Zabieg z uspokojeniem gazem rozweselającym polecany jest zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym.

Pamiętaj jednak:

  • by nie jeść co najmniej2- 3 godziny przed zabiegiem,
  • nie zakładać ciasnych, krępujących oddychanie ubrań,
  • dzieci muszą przychodzić na wizytę z dorosłą osobą towarzyszącą.

Sedację z powodzeniem stosuje się u dzieci powyżej 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt z lekarzem i, które podatne są na sugestię. Bardzo ważna w całym procesie jest również kwalifikacja dziecka do sedacji. Sedacja wziewna, wiążąca się z założeniem maseczki na nos, nigdy nie jest przeprowadzana na siłę, gdyż zmniejsza to jego skuteczność. Pozwala to również uniknąć sytuacji, w której dziecko dozna urazu psychicznego po wizycie u dentysty. Sam zabieg uznawany jest za bezpieczny dla zdrowia maluchów i może być z powodzeniem przeprowadzany bez udziału anestezjologa.

– Sedacja pozwala nam zarówno na przeprowadzanie drobnych zabiegów takich jak leczenie próchnicy powierzchownej, jak również na podanie znieczulenia i przeprowadzenia zabiegu bardziej złożonego. Dziecko będące pod wpływem gazu nie odczuwa bowiem ani bólu, ani silnego stresu, który pewnie towarzyszyłby mu podczas leczenia przy pełnej świadomości –

Bardzo ciekawym efektem stosowania gazu rozweselającego – wspomagającym leczenie – jest amnezja. Choć nie pojawia się ona u każdego dziecka. – Pojawienie się amnezji po podaniu gazu rozweselającego, sprawia, że dziecko jest całkowicie nieświadome zabiegu, któremu zostało poddane. Jest to szczególnie pożądane w przypadku, pacjentów naprawdę trudnych wykazujących duży stres oraz strach –

Kiedy stosuje się sedację?

Gaz rozweselający z powodzeniem stosowany jest u małych pacjentów, zarówno wykazujących silny stres i lęk przed leczeniem, jak również u dzieci z nadpobudliwością nerwową, ADHD czy reagującymi wymiotami na ból i stres.

Sedacja wskazana jest także w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą. Dzięki podaniu gazu rozweselającego spada, bowiem ryzyko ataku spowodowanego stresem. Podobne działanie gaz wykazuje w przypadku dzieci z padaczką. Podanie gazu rozweselającego zwiększa także bezpieczeństwo zabiegu u dziecka z hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem, zmniejszając lęk i stres, a co za tym idzie nie powodując wzrostu ciśnienia .


Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach. Wtedy dziecko odzyskuje całkowitą świadomość. Przeciwwskazaniem do stosowania sedacji jest stan zdrowia lub brak współpracy ze strony pacjenta. Dotyczy to dzieci niewyrażających zgody na leczenie, osób upośledzonych oraz osób z bardzo wysokim poziomem lęku uniemożliwiającym wejście do gabinetu. W takich przypadkach konieczne jest znieczulenie ogólne.

    Często pomijanym działaniem „ubocznym“ sedacji jest trwałe zniesienie lęku przed stomatologiem. Istotna część pacjentów nie obawia się kolejnych wizyt u stomatologa.

Przeciwwskazania do  stosowania sedacji N2O/O2.

Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych – niedrożności górnych dróg oddechowych.
I trymestr ciąży.
Choroby psychiczne.
Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis.
Rozstrzenie oskrzelowe, rozedma płuc.
Alkoholizm.
Brak współpracy pacjenta.


Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach. Wtedy dziecko odzyskuje całkowitą świadomość.